Amortisör Takozu Değişimi

Amortisör Takozu Değişimi

Otomobillerin bozuk yol koşullarından minimum düzeyde etkilenmesini sağlayan süspansiyon sistemi birçok elemana sahiptir. Helezon yaylar ve amortisörler bu sistemin parçalarındandır. Amortisörler bozuk yol koşullarında aracın salınım yapmasını engelleyerek yüksek oranda yol tutuşunu sağlamaktadır. Amortisörler, amortisör takozu adı verilen parçaya bağlanırlar ve sistemin son sönümleme noktası takozlardır.

Amortisör Takozu Nedir?

Aracınızın süspansiyon sistemlerinin şasiye bağlanma noktasında amortisör takozları bulunmaktadır. Kauçuk malzemeden üretilen bu parçalar amortisörün hareketlerini sönümler ve şasiye iletilmesini engelleyerek konforu artırır. Genel olarak basit bir işlevi olan bu parçanın arızalanması durumunda değişimi için profesyonel destek alınmalıdır.

Amortisör Takozu Arızası

Süspansiyon sisteminin şasi ile birleşen parçası olan amortisör takozlarının arızasının fark edilmesi kolaydır. Bozuk yollarda sürüş sırasında veya direksiyon dönüşlerinde meydana gelen rahatsız edici bir ses ve bilhassa çukurlarda gelen ciddi vurma sesleri amortisör takozunda arıza olduğunu göstermektedir.

Amortisör Takozu Neden Bozulur?

Amortisör takozunun bozulması çoğunlukla kullanıma bağlıdır. Aracın sürekli bozuk yollarda kullanılması, küçük yanaklı lastikler ile kullanılması, otomobilin süspansiyon sisteminin sert olması, aracın sürekli yüklü sürülmesi gibi durumlarda amortisör takozu arızalanacaktır.

Amortisör takozu değişimi için AutoNetwork noktalarından hizmet alabilirsiniz. Online randevu için autonetwork.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Online olarak autonetwork.com.tr üzerinden size en yakın oto servis noktasını bulabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.