El Freni Teli Değişimi

El Freni Teli Değişimi

El Fren Teli Nedir? Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

El freni araçların eğimli noktalarda güvenle park edilmesi için ve aracın hareket etmemesini sağlamak için aracınızda yer alan bir parçadır. El freninin düzgün bir şekilde çalışması önemlidir. Zira el freninin doğru çalışmaması aracınızın park halindeyken eğimli noktalarda hareket etmesine neden olarak, kazalara sebebiyet verebilir.

El fren teli nedir?

El freni teli, el freni kontrolü yapmayı sağlayan ve mekanik bağlantılar ile arada köprü vazifesi gören bir parçadır. Araç içinde önemli parçalardan biri olmakla birlikte kontrol mekanizmasını sağlamaktadır. El freni telinin değişim zamanının geldiğini el freninin kullanımın zorlaşması ya da basitleşmesinden anlayabiliriz. El freni telinde deformasyon olması durumunda mutlaka değişiminin yapılması gereklidir.

El freni sisteminde yer alan kablo düzeneği, araç içerisinden ya da aracın alt bölgesinden geçmekte olan farklı noktalardan oluşmaktadır. El freni kontrolünün çok kolay ya da çok zor olması, el freninin tutmaması, tutması gereken iki tekerleği yerinde tutmaması, eğimli noktalarda sabit durmaması, ses gelmesi gibi durumlardan biriyle karşılaşmanız durumunda el freni teli değişimi yaptırmanız şarttır.

El fren teli koparsa ne olur?

El freni telinin kopması durumunda aracınız sabit kalamayacaktır. Aynı zamanda kullanımında eski sert sistem mekanizması yerine daha yumuşak bir sistem mekanizması olduğu kullanımda hissedilecektir. Böyle bir durumda aracınızı kullanmamanız gerekmektedir.

El freni teli değişimi için AutoNetwork noktalarından hizmet alabilirsiniz. Online randevu için autonetwork.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Online olarak autonetwork.com.tr üzerinden size en yakın oto servis noktasını bulabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.