Fren Balatası Değişimi

Fren Balatası Değişimi

Fren balataları, aracın fren sisteminin en önemli parçalarındandır. Fren pedalına bastıktan sonra başlayan ve birbirini takip eden bir dizi işlemin son aşamasını oluşturmaktadır. Aracın fren pedalına basıldığında sistemdeki yağı devreye girmektedir. Hidrolik yağ, basınçlı bir şekilde sistemi etkiler. Sistemdeki hortumlara pompalanan hidrolik yağ, balataları sıkarak fren disklerine baskı uygular ve balataların kuvvetinin etkisiyle araç durur ya da yavaşlar.

Fren Balata Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Kullanım şekli, çevresel faktörler ve aracınızın durumu değişim sıklığını etkilemektedir. Fren balata değişim sıklığını belirleyen başlıca etmen frene basma sıklığınız olacaktır. Aracınızın periyodik bakımını yaptırırken balata değişim zamanının gelip gelmediği hususunda bilgi almanız doğru olacaktır. Genellikle 15.000 kilometrede bir fren balatası kontrolü yapılmaktadır. Yapılan kontrollerde sadece aşınma olduğu tespit edilse dahi değişim yapılması uygun olacaktır. Fren balatası arızası, eskimesi, yıpranması gibi durumlarda sürüş güvenliğiniz tehlikeye girecektir.

Fren balatası değişimi için AutoNetwork noktalarından hizmet alabilirsiniz. Online randevu için autonetwork.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Online olarak autonetwork.com.tr üzerinden size en yakın oto servis noktasını bulabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.