Rot Kolu Değişimi

Rot Kolu Değişimi

Rot Kolu (Rot Mili) Nedir?

Rot kolu, bir yanı direksiyon kutusuna bağlı olan diğer yanı ise rot başına bağlı olan parçadır. Rot kolu direksiyon kutusu ile tekerleği birbirine bağlamaktadır. Aracınızdaki sağa ve sola dönme hareketi bu milin itme ve çekmesi sayesinde gerçekleşir.

Rot Kolunun Bozulma Sebepleri Nelerdir?

Rot kolunun eklem kısmı dikey ve yatay hareketleri sağladığından, zamanla aşınır ve eklemde oluşan aşınmalar sebebiyle, boşluklar meydana gelir. Bu boşluklar düşey ve yatay hareketler esnasında titreşim içinde olduğu kovana vurmasına sebebiyet verir. Bu durum sürüş güvenliği ve konforu açısından olumsuzdur.

Rot Kolunun Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

  • Aracınız çukura girdiğinde direksiyondan hissedilen “lokurtu” şeklinde sesler çıkarır.
  • Direksiyon sisteminde titreşim ve vuruntular hissedilebilir.
  • Aşınmanın fazla olduğu durumlarda; aracınızda sağa ya da sola çekme, direksiyonda hafif boşluklar ve manevradan sonra geri toplayamama gibi durumlar oluşabilmektedir.

Rot kolunda arıza olduğundan şüphelendiğiniz durumlarda mutlaka profesyonel destek almalısınız. Periyodik bakımlarınızı düzenli olarak yaptırdığınız takdirde bu tür arızaların zamanında tespiti mümkün olacaktır.

Rot Kolu Değişim Fiyatları Nelerdir?

Rot kolu değişim fiyatları araç modeline göre değişim göstermektedir. Rot kolu değişim fiyatı almak için AutoNetwork noktalarını ziyaret edebilirsiniz.

Rot Kolu Değişiminden Sonra Rot Ayarı Yapmak Gerekir Mi?

Rot kolunuz değiştirildiği zaman rot ayarının yeniden yapılması gerekmektedir. Rot ayarının yeniden yapılması sürüş güvenliğiniz açısından oldukça önemlidir.

Rot kolu değişimi için AutoNetwork noktalarından hizmet alabilirsiniz. Online randevu için autonetwork.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Online olarak autonetwork.com.tr üzerinden size en yakın oto servis noktasını bulabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.