Buji Değişimi

Buji Değişimi

Buji Nedir?

Buji, motordaki yanma odasında yer alan yakıt ve hava karışımını kıvılcım çıkararak ateşleyen elemandır.

Bir motorun hareket enerjisini elde edebilmesi için yakıtın ateşlenmesi şarttır. İçten yanmalı motorlarda yakıtı ateşleyen parçaya buji adı verilmektedir. Dizel araç motorunda yer alan hava-yakıt karışımı, ateşleme yerine sıkıştırma yöntemiyle yakıldığından, buji benzinli motora özgü bir parçadır.

Buji Ne Sıklıkla Değişmelidir?

Aracınızdaki bujilerin, kullanım şartlarına göre belirli aralıklarla değişmesi gerekir. Bujilerin ortalama ömrü yaklaşık 50 bin kilometre olmakla birlikte bu ömür araçtan araca göre de değişiklik gösterebilir. Araç kullanım koşulları da buji ömrüne etki edecektir. Bujilerinizin değişim vaktinin gelip gelmediğini anlamak için AutoNetwork noktalarındaki uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Buji Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda buji arızası olması durumunda:

  • Motorunuz çalışmaz veya zor çalışır.
  • Aracınızın çekişi azalır.
  • Yakıt tüketiminiz artış gösterir.
  • Motora gaz verdiğiniz aracınızda titreşim ve silkelenme yapar.
  • Motora gaz verdiğinizde aracınız kesik kesik çalışır ve yüksek devirlere çıkış mümkün olmaz.
  • En belirgin olduğu durumda aracınızın rölantisi bozulur, motor rölanti devri sabit kalmaz, dalgalanır.

Buji Değişimi Nasıl Yapılır?

Buji değişimi teknik uzmanlık gerektiren bir durumdur. Aracınıza yapacağınız yanlış müdahaleler daha büyük ve masraflı sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla buji değişimi ve buji temizliği gibi işlemler için işin uzmanı bir ekipten yardım almanızda fayda var.

Buji değişimi ve buji temizliği için AutoNetwork noktalarından hizmet alabilirsiniz. Online randevu için autonetwork.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Online olarak autonetwork.com.tr üzerinden size en yakın oto servis noktasını bulabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.