Far Ayarı ve Ampul Değişimi

Far Ayarı ve Ampul Değişimi

Far Ayarı Nedir?

Far ayarı, araçlarda bulunan farların yükseklik ayarının yapılmasını ve aydınlatılan alanın kullanıma uygun bir şekilde olmasının sağlanmasını ifade etmektedir. Far yüksekliğinin iyi ayarlanmadığı durumlarda görüş alanı daralacağından sürüş güvenliği tehlikeye girecektir

Ampul değişimi ise kırılmış, değişim zamanı gelmiş veya aydınlatma gücü azalmış far ampullerinin yeni ampullerle değiştirilmesi işlemidir.

Far Ayarı Neden Önemlidir?

Far ayarı özellikle gece seyahatlerinde sürüş güvenliğinin sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Far ayarı sadece araç sürücüsünü değil diğer araç sürücüleri ve yayaları da etkiler. Bu sebeple far ayarının düzgün yapılması, arızalı ampul değişimlerinin atlanmaması şarttır. Randımanlı çalışan farlar, görüş kabiliyetinizi artıracağından kaza yapma ihtimalinizi azaltacaktır.

Far Ayarı ve Ampul Değişiminin Yapılması Gerekli Midir?

Farların yanlış ayarlanması veya gerekli ampul değişikliğinin yapılmaması durumunda yol üzerinde yeterli aydınlatma sağlanamayacağından sürüş güvenliği tehlikeye girecektir. Bunun yanında ayarlanamayan far diğer araç sürücülerinin dikkatlerini dağıtacağı ve görüşlerini engelleyebileceğinden trafik güvenliğini de tehlikeye atacaktır. Bu sebeple far ayarının ve ampul değişikliğinin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Doğru Far Ayarını Nasıl Anlarız?

Aracınızın far ayarları ve ampullerini düzenli olarak kontrol ettirmeniz önemlidir. Uzman bir ekip tarafından yapılan kontrollerde, bozulan ayarlar tespit edilir ve far ayarlama cihazıyla düzeltilir. Ampul değişimleri ise araç modeline göre değişkenlik göstermektedir. Kimi araçlarda ampul değişimi yapmak komplike olabilmektedir. Bu sebeple ampul değişimi için uzman yardımı almanızda fayda bulunmaktadır.

Far ayarı ve ampul değişimi için AutoNetwork noktalarından hizmet alabilirsiniz. Online randevu için autonetwork.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Online olarak autonetwork.com.tr üzerinden size en yakın oto servis noktasını bulabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.