Klima

Klima

Araç klimaları, araç içi sıcaklığı düzenleyen, dışarıdan aracın içine giren havayı filtre ederek temizleyen ve havanın nemini alan bir sistemdir. Araç klima sisteminde polen filtresi ve aktif karbon filtresi olarak yer alan iki filtre, havayı temizlemek için kullanılmaktadır.

Aracınızın klimasının çalışmasında herhangi bir sıkıntı yaşamasanız dahi uzman önerilerine göre yılda bir kez araç klima bakımının yapılması gerekmektedir. Klima bakımı, klima sisteminizin kontrolü ve polen filtresinin değişimi ile gerçekleştirilebilir. Polen filtresi, aracınızın dışından içeriye girmeye çalışan toz, polen, spor, toprak, sanayi dumanı gibi birçok kiri tutarak alerjik hastalıklara neden olan faktörleri engellemektedir.

Eğer aracınızı çok tozlu ve polenli güzergahlarda sıkça kullanıyor iseniz polen filtrenizi daha sık değiştirmeniz gerekmektedir.

Polen filtresinin değişme zamanının geldiği araç canlarının erken buğulanmasından anlaşılmaktadır. Buna ek olarak aracınızın klimasından kötü kokular gelmeye başlaması, klimanızın düzensiz ve sesli çalışmaya başlaması veya sıcaklığın istenilen seviyede sabitlenememesi durumları araç klimasının bakım zamanının geldiğini göstermektedir.

Klima sisteminin düzgün çalışmaması durumunda aracınızın içindeki hava kalitesi düşecek; sürücü ve yolcuların sağlığı bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Klimanın sıkıntısız şekilde çalışması sürüş konforu açısından da kolaylık sağlamaktadır. Klima çalışırken gelen istenmeyen sesler, düzensiz sıcaklık değişimi veya koku sürücünün dikkatinin dağılmasına neden olabilir. Isıtma ve soğutma işleminin tam olarak yerine gelmemesi sebebiyle yakıt tüketimini artar, araç içi ısınma ve soğumada ortaya çıkan problemler yüzünden sürüş keyfini düşer. Zamanında bakımı ve temizliği yapılmayan klimalarda küf ve bakteri üretimi artar ve araç içinde koku oluşmasına neden olur.

Klima bakımınızın uzman teknisyenler tarafından yapılması önemlidir. Örneğin; klima gazının olması gerekenden fazla doldurulması sonucu soğutma işlemi tam gerçekleştirilemeyeceğinden, araç klima tesisatı zarar görebilir. Bu durumda klima kompresörü çalışmaz ve hatta arızalanabilir

Klima ile ilgili yaptıracağınız tüm bakım ve değişikliklerde profesyonel destek almak için AutoNetwork bayisi servis noktalarına başvurabilirsiniz.

Otomobillerde İdeal Klima Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Aracınızın klimasının sinüzit, kulak iltihapları ve yüz felci gibi sağlık sorunlarına neden olmaması için klima kullanırken havanın direkt yüze ve göğse değil, ön cama doğru yönlendirilmesi ideal olacaktır. Bilhassa sıcak yaz mevsiminde yapacağınız çok kısa mesafeli yolculuklarda, klima iç ortam sıcaklığını istenilen düzeye ulaştırıncaya kadar yolculuğunuz bitecek ise klima kullanılmaması yerinde bir tercih olacaktır.

Aracınızın klimasının çalıştırdığınızda, aracınızın camlarının da ilk 1-2 dakika açık olması; klima sisteminde birikebilecek zararlı maddeler ile otomobilin iç ortam havasının bu sürede dışarı çıkartılmasına katkı sağlayacaktır. Araç içinin temiz olması da iç ortam hava kalitesini olumlu yönde etkileyen faktörlerdendir.

  • Klima kullanılmayan kış aylarında dahi haftada bir kez 5-10 dakika kadar klima çalıştırılmalı ve soğutucunun devridaim yapması sağlanmalıdır.
  • Güneşte kalmış ve iç sıcaklığı yükselmiş araç; havalandırılarak iç sıcaklığı dış sıcaklığıyla eşitlenmeli akabinde klima çalıştırılmalıdır.
  • Sürekli soğutma çalıştırmak yerine, ideal serinliğe ulaştıktan sonra sadece içerideki hava devridaim ettirilerek yakıt tasarrufu da sağlanabilir.
  • Klima kullanılmaya başlanacağı sıcak aylardan önce kondenser peteklerindeki kışın biriken çamur temizlenmesi, soğumanın daha kolay gerçekleşmesini sağlayacaktır.
  • Havadaki nemin oranları, aracın rengi, araçta bulunan yolcu sayısı, camların renkli veya renksiz oluşu klimanın verimini etkileyen faktörlerdendir.
  • Klima çalışırken motor sıcaklığı daha fazla artacağından motor soğutma devresi daha sık kontrol edilmelidir.
  • Klima çalışırken aracın altına akan su nedeniyle endişe etmemelisiniz. Bu su klima sistemi içinde buharlaştırıcıda yoğunlaşan havanın neminden kaynaklanmaktadır.
  • Otomobil klima sisteminin yılda en az bir defa kontrol ve bakımı yapılmalıdır.

Aracınızın klima sistemine ilişkin tüm hususlarda profesyonel destek için AutoNetwork bayisi servis noktalarına başvurabilirsiniz.