Rot Ayarı

Rot Ayarı

Rot Ayarı Nedir?

Rot ayarı, araç tekerlerinin direksiyonun döndüğü yöne dönmesini sağlayan ayardır. Dolayısıyla rot ayarı düzgün olan bir aracın direksiyonu ve tekerleri senkronize şekilde hareket etmektedir.

Rot Ayarı Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Aracınızın kullanım şekline göre değişkenlik göstermekle birlikte, 5.000-10.000 kilometrede bir rot ayarının kontrol edilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Rot Ayarı Nasıl Yapılmaktadır?

Aracın rot ayarı yapılacak mekanizmaya yerleştirilmesi ile rot ayarı bozukluğunun tespiti için araç bilgisayara bağlanır. Rot ayarının bozukluğunun derecesi tespit edilir. Akabinde ise rot ayarı yapılmaya başlanır. Tekerleklerin birbirine paralel olması sağlandıktan sonra rot ayarı tamamlanmış olur.

Rot Ayarı Neden Önemlidir?

Rot ayarı yapılmayan araçta, sürüş esnasında sağa sola çekmeler yaşanabilir. Bu durum dikkate alınmaz ve rot ayarındaki bozukluğun artışı göz ardı edilirse, rot ayarının yapılmamış olması aracın savrulmasına dahi neden olabilmektedir. Sürüş güvenliğinin tehlikeye girmesinin yanında, rot ayarının olmaması, lastiklerinizin de daha çabuk aşınmasına neden olacaktır.

Aracınızın rot ayarı için AutoNetwork noktalarından hizmet alabilirsiniz. Online randevu için autonetwork.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Online olarak autonetwork.com.tr üzerinden size en yakın oto servis noktasını bulabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.