Antifriz Değişimi

Antifriz Değişimi

Antifriz, motorlu taşıtların radyatörünün suyuna katılan bir maddedir. Antifrizin kullanım amacı, bilhassa soğuk havalarda radyatörün donmasının önüne geçmektir. Antifriz bir çeşit kimyasal karışım olmakla birlikte, özellikle soğukta donmama özelliğiyle motorlu taşıtlar için önemlidir.

Antifriz Nedir?

Araç motoru, çalışmak için ihtiyaç duyduğu gücü üretirken sürekli ısınma halindedir. Bu ısınmanın etkisini azaltmak amacıyla soğutucu sıvılar ve radyatör kullanılmaktadır. Soğutma suyu adı verilen sıvı, soğuk havalarda donacağından motora zarar verebilir. Soğutma suyunun donmasını önleyen madde ise antifrizdir. Aracın dizel veya benzinli olması fark etmeksizin, kullanılan antifrizin içinde bulunan etilen glikol maddesi donmayı önlemektedir.

Antifriz Değişimi Nasıl Yapılır?

Motorun içindeki suyu tamamen temizlemeden motor suyu üzerine antifriz eklemek çok hatalı bir işlemdir. Motorun içerisindeki su boşaltılmadan yapılan eklemenin sonucunda borular içinde hava oluşmaktadır. Esasen antifriz değişimi zannedildiği kadar kolay değildir. Bu nedenle antifriz değişimi için mutlaka profesyonel yardım alınması aracınız için daha iyi olacaktır. Uzman bir ekip tarafından yapılacak antifriz değişimi esnasında radyatörün soğutma işlevinin kontrolü de sağlanacaktır.

Antifriz değişimi için AutoNetwork noktalarından hizmet alabilirsiniz. Online randevu için autonetwork.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Online olarak autonetwork.com.tr üzerinden size en yakın oto servis noktasını bulabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.