Dizel Araçlarda Yağ Değişimi

Dizel Araçlarda Yağ Değişimi

İçten yanmalı motorların en önemli elemanlarından biri motor yağıdır. Motor yağı, hareketli parçalar ve motor yatağı üzerinde kaygan bir tabaka oluşturur. Aracınızın motor performansını korumak ve motor ömrünü en üst düzeye çıkarmak için belirli aralıklarla motor yağı değişimi yapmanız gerekmektedir.

Motor Yağı Ne İşe Yarar?

Motor yağı değişiminin düzenli ve sürekli yapılması motorun temiz kalmasını sağlamaktadır. Motor içine ulaşan partikül, kir, tortu ve metal çapaklar yağ filtresi aracılığıyla temizlenir. Ancak zaman içinde yağ kirlenmeye başlar ve yoğunluğu değiştiği için içindeki pisliklerden arındırılması zorlaşır. Kirli yağ içinde bulunan yabancı maddeler sebebiyle, metal yüzeyler üzerinde aşınma, kılcal çizik oluşumu ve aşırı ısınma sorunlarına yol açar. Dolayısıyla yağ değişimi, aracın motor ömrü açısından hayati derecede önemlidir.

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Araç motor yağları düzenli ve sürekli bir şekilde değiştirilmelidir. Motor yağı değişimini gerçekleştirirken aracın yakıt türü, taşıtın kullanım alanı ve iklim koşulları gibi etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Dizel, benzinli ve LPG’li araçların yağ değişim aralıkları farklıdır. Yaklaşık olarak 5000-15.000 km’de bir yağ değişimi yapılması tavsiye edilmektedir. Aracınızın motor kaputunun altında, şasi üzerinde veya motor bloğu çevresinde bulunan yağ değişimi kartını inceleyerek aracınız için en uygun motor yağı türünü öğrenebilir ya da profesyonel destek alabilirsiniz.

Dizel araçlarda yağ değişimi için AutoNetwork noktalarından hizmet alabilirsiniz. Online randevu için autonetwork.com.tr adresini ziyaret etmeniz yeterlidir. Online olarak autonetwork.com.tr üzerinden size en yakın oto servis noktasını bulabilir ve randevu oluşturabilirsiniz.